Początki młodego pisarza

Czytając książki zastanawiasz się, jak potoczyłyby się losy głównego bohatera, gdyby wszystko zależało wyłącznie od Ciebie? Czy czasem nie chciałbyś móc uciec do własnego świata, do którego klucze spoczywają głęboko na dnie twej kieszeni, a drzwi otwierają się tylko dla wybrańców?

Być może powoli zaczynasz uświadamiać sobie, że wytworem wyobraźni nie muszą być jedynie senne koszmary. Nikt z nas nie jest pozbawiony tego wspaniałego daru, jakim jest wyobraźnia, ale nie każdy potrafi z niego korzystać. Jedni wymyślają gry komputerowe, drudzy zatrudniają się w biurach reklamy, inni piszą książki. Żadna z tych czynności bynajmniej nie jest łatwa, ale ostatnia zasługuje na szczególną uwagę.

Pisarstwo jest trudną dziedziną, wymagającą niemałych umiejętności. Jednak przy odrobinie fantazji i inspiracji jesteś w stanie stworzyć dzieło, którego niejeden pisarz mógłby tylko zazdrościć. Krytycy literaccy tak często mówią o fabule, warsztacie, morałach powieści, ale fundamentem tego wszystkiego jest i zawsze była wyobraźnia. Nie musisz mieć doświadczenia, żeby tworzyć- wystarczy pomysł.

Gdzie szukać inspiracji? Możemy dostrzec ją wszędzie- w szkole, w domu, w najbliższych, w jakimś niecodziennym wydarzeniu. Zwykła rozmowa, spacer, usłyszane zdanie mogą spowodować, że w głowie pojawi się nierzeczywisty, nieco rozmazany obraz. Naszym jedynym zadaniem jest utrwalenie i „udekorowanie” tego obrazu. Poprzez stopniowe dodawanie poszczególnych postaci i elementów, wreszcie otrzymamy upragniony efekt.

Dla początkujących najlepsze będą krótkie opowiadania- nie ma tu miejsca na zbędną treść, obszerne opisy wyglądu czy charakteru- liczy się główna myśl autora. Istotne jest też to, że przyszli pisarze bestsellerów mogą już teraz sprawdzić, jak odbierane są ich pomysły. Opowiadania, bez względu na treść, można w każdej chwili umieścić na jednej z wielu stron internetowych o takim właśnie przeznaczeniu, a następnie zapoznać się ze zdaniem czytelników, które mogą oni wyrazić na forum.

Innym sposobem jest udział w konkursach, organizowanych przez wydawnictwa lub w ramach większych przedsięwzięć, jak np.Głogowskie Konfrontacje Literackie.

W czerwcu tego roku, już po raz kolejny, odbył się konkurs dla młodzieży „O Literacki Złoty Głóg”, na który -oprócz poezji-można było zgłaszać krótkie opowiadania(ograniczenie do 10 stron maszynopisu lub wydruku komputerowego). Tematyka była zupełnie dowolna, co niewątpliwie stanowiło zaletę konkursu. Miejmy nadzieję, że szerokie grono uczestników przekona organizatorów do częstszego aranżowania podobnych akcji.

Krótko mówiąc, warto zaryzykować i podjąć wyzwanie, jakim jest pisarstwo, nawet to amatorskie. Im wcześniej zaczyna się czynić konkretne kroki w tym kierunku, tym lepiej- w końcu nie od razu Rzym zbudowano.

Dorota Mróz