Rozstaje Europy w rytmie „Omegi”

Jak w poprzednich siedmiu latach, tak i w tym roku patrzyliśmy przez zapajęczone okno na „Rozstaje Europy”, czyli VIII Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego, które odbyły się w Lublinie w dniach 28/03 – 01/04/2007. Organizatorem było Stowarzyszenie „Rozstaje Europy” mieszczące się w legendarnym Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”.

To było prawdziwe święto filmu dokumentalnego, zaprezentowano ponad 70 filmów. Komisja selekcyjna w składzie: Arnold Deć (od niedawna członek Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych), Piotr Kotowski (wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF) i Grzegorz Linkowski (dyrektor ACK „Chatka Żaka”) miała pełne ręce (oczy) roboty, bo spośród ponad 200 nadesłanych filmów z różnych stron świata musiała wybrać zaledwie 40, które stanęły do konkursu o Grand Prix i 8 tys. zł. Szacowne Jury w składzie: Karel Vachek – przewodniczący (człowiek żyjący w innej czasoprzestrzeni – artysta przez duże ART), Irina Romanczenko z Ukrainy (przez niektórych nazywana „Pomarańczenko”) oraz Tadeusz Lubelski (znakomity pedagog i historyk filmu, na jego dorobek można poświęcić osobny artykuł). Ale dla naszego ruchu najważniejszym elementem tych spotkań z kinem dokumentalnym było powołanie Jury Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w skład którego weszli: Maciej Gil – Sekretarz Generalny PF DKF, Maciej Korbut – Dyrektor Biura PF DKF oraz Radosław Chruszcz – Członek Rady PF DKF. Po obejrzeniu 40 filmów konkursowych, Jury Polskiej Federacji DKF postanowiło przyznać swoja nagrodę w wysokości 2 000 zł filmowi „ANIOŁOWIE” w reżyserii Marka Polačka, uzasadniając werdykt: „za olbrzymią dawkę anielskiej dobroci i uśmiech przez łzy”. Film urzeka bezpretensjonalnością, wielką nadzieją i prawdą… Niesamowite wypowiedzi kilkuletnich dzieci, które doskonale wiedzą, gdzie są i co je czeka (dzieci te są chore na AIDS i są przygotowywane do… śmierci). Przepiękny wzruszający film!

Ale nie tylko poprzez powołanie jury, Federacja zaznaczyła swoją obecność na Rozstajach. Podczas tych Dni Filmu Dokumentalnego miała miejsce premiera filmu „Złowieszcze dziecko” w reżyserii Lucie Královą i Miloslava Nováka. Film studentów praskiej FAMU i uznany za najlepszy czeski dokument na MFFD Jihlava 2003. Jest to opowieść o młodym bo zaledwie dwudziestoletnim stolarzu, który fascynuje się obozami zagłady. Jeździ po całej Europie i zwiedza obozy koncentracyjne. Bohater tego dokumentu – Michał, przyjechał do Lublina na premierę filmu, by spotkać się z publicznością i opowiedzieć o swoim życiu. (Nawiasem mówiąc wyznaczył miejsce spotkania na „Majdanku”). Film wzbudza ogromne emocje i kontrowersje – i dobrze! Premiera tego filmu, to efekt pracy poprzedniej Rady i umowy z zaprzyjaźnionymi Czechami. Z umowy wynika, że PF DKF podejmuje się dystrybucji „Złowieszczego dziecka” w pakiecie z krótkometrażowym „Apelem” – Ryszarda Czekały (klasykiem polskiego filmu animowanego) oraz „Pasażerką” – Andrzeja Munka (film, który dostał nagrodę FIPRESCI i honorowe wyróżnienie jury na MFF Cannes 1964). Ten projekt po nazwą „Wspomnienia i zapomnienia” jest dostępny dla wszystkich DKF-ów.

Lublin to szczególne miasto, szczególni ludzie i szczególne spotkania. To były niezapomniane chwile, zwłaszcza spotkania z przyjaciółmi w gościnnych progach „Chatki Żaka” – a w szczególności w kierowniczym pokoiku, gdzie na stoliku stało nie tylko mleczko i jajeczko… a przy dźwiękach „Dziewczyny o perłowych włosach” nikt nie był alfą a zwłaszcza OMEGĄ!

Maciej Korbut