Słowo redakcji

Rok temu razem z Katarzyną Swędrowską wpadliśmy na pomysł wydawania internetowego czasopisma. Miało ono poruszać zagadnienia związane z głogowską kulturą, ale nie tylko. Po „konsultacjach” z innymi doszliśmy do wniosku, że temat jest ciekawy i warto podjąć się jego realizacji. Opracowaliśmy założenia, zaprosiliśmy do współpracy kilka młodych, zdolnych osób. Projekt zaczął nabierać rumieńców. W międzyczasie rozszerzała się potencjalna tematyka czasopisma. Udało nam się uruchomić własną stronę i rozpocząć prace nad pierwszym numerem, a w końcu pomyślnie je zakończyć, czego materialnym świadectwem jest pierwsze wydanie Perspektywy Kulturalnej, które mam przyjemność zaprezentować.

Perspektywa Kulturalna miała traktować przede wszystkim o głogowskim życiu kulturalnym, ale dość szybko doszliśmy do wniosku, że ograniczanie się do Głogowa i kultury byłoby sztuczne. W końcu nasze miasto to tylko część większego organizmu i nie da się mówić o tym, co się dzieje dzieje u nas, nie zwracając uwagi na zjawiska zachodzące w świecie zewnętrznym. A i sztuka (w większości) nie istnieje sama dla siebie. Najatrakcyjniejsza wydała nam się wizja gazety, która poruszałaby problemy naszym zdaniem istotne i znaczące, a często pomijane lub niedoceniane.

Ostatecznie ustaliliśmy, że dziedziny, których będzie przede wszystkim dotyczyć treść peku, to sztuka i zjawiska społeczne. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił jako dziennikarz, mieć możliwość podzielenia się z innymi swoimi obserwacjami i opiniami dotyczącymi tej tematyki, to zachęcam do podjęcia współpracy z naszą Redakcją.

Mamy świadomość, że to dopiero początek drogi. Niemniej pierwszy krok udało się nam już postawić. Dlatego serdecznie zapraszam do lektury.

Michał Sznurawa